Aktuality
Stručný přehled novinek, oprav a aktualizací na našem webu.
Chcete dostávat pravidelné aktualizace přes email? Přihlašte se k odběru našeho newslettru: Krátký sumář novinek na našem webu maximálně jednou za měsíc (a spíše méně často).
6. 1. 2021
Emisní scénáře pro naplnění Pařížské dohody
Zveřejnili jsme novou infografiku emisních scénářů, kterou jsme už dříve publikovali v rámci Atlasu klimatické změny. Oproti atlasu ovšem přidáváme podrobnější doprovodný text, který více vysvětluje metodologii dat i zobrazené koncepty.
20. 11. 2020
Scénáře transformace elektroenergetiky ČR
Pět nových infografik zobrazuje klíčová data ze studií transformace české elektroenergetiky do roku 2030. Jedná se o studie BloombergNEF, Ember, Energynautics a NECP a celkovou srovnávací grafiku. Obsáhlé doprovodné texty shrnují mj. metodologii studií a jejich výsledky. Navíc jsme vydali infografiku vysvětlující, co takový energetický scénář typicky zahrnuje a jaké jsou jeho výstupy.
26. 10. 2020
Možnost finanční podpory projektu
Ode dneška je možné projekt Fakta o klimatu podpořit i finančně prostřednictvím platformy Darujme.cz. V blízké době přidáme i darování přes Benevity pro dárce se zaměstnavateli zapojenými v tomto programu.
15. 10. 2020
Rozhovor na radiu Wave
Ondráš Přibyla a Jan Krčál v rozhovoru komentují roční působení našeho projektu.
14. 10. 2020
Emise skleníkových plynů Slovenska
Vydali jsme novou infografiku Emise skleníkových plynů v SR podle sektorů detailně, která ukazuje, kolik Slovensko v roce 2018 vyprodukovalo emisí.
9. 10. 2020
Vývoj emisí v ČR v letech 1990–2018
Nová grafika zobrazuje vývoj objemu emisí skleníkových plynů na území České republiky v čase, a to od roku 1990 do roku 2018. V grafu je možné sledovat jak vývoj celkových emisí, tak relativní změnu v jednotlivých sektorech oproti roku 1990.
5. 10. 2020
Udělali jsme několik funkčních vylepšení našeho webu. Na titulní stránku jsme přidali rozcestník specifický pro různé role (veřejnost, učitele, novináře) a přepsali sekci o týmu. Pro zpřehlednění dlouhých textů jsme přidali rozbalovací sekce (viz například text ke grafice Národních adaptačních strategií nebo Potenciál vybraných způsobů snížení emisí v ČR).
3. 10. 2020
Historie výzkumu skleníkového efektu
V nově zveřejněné grafice zobrazujeme vývoj poznání o skleníkovém efektu od 19. století.
24. 9. 2020
Národní adaptační strategie
Nová grafika představuje strategii České Republiky pro adaptaci na změny klimatu, dokument Ministerstva životního prostředí. Tato strategie popisuje dopady změny klimatu na našem území a doporučuje konkrétní adaptační opatření pro jednotlivé segmenty lidské činnosti, například zemědělství, nebo lesní a vodní hospodářství.
8. 9. 2020
Účast na expertním kulatém stolu v Senátu PČR
Olda Sklenář prezentoval možné scénáře dekarbonizace české energetiky během expertního kulatého stolu na téma „Scénáře nízkouhlíkové budoucnosti pro ČR“.
7. 9. 2020
Potenciál způsobů snížení emisí
Nová grafika se zaměřuje na porovnání způsobů, jak teď můžeme začít snížovat emise v Česku. Srovnáváme možnosti dopadu individuálních změn spotřeby lidí (v celospolečenském rozsahu) s možnostmi dopadu systémovějších zásahů. Zdaleka největší potenciál nabízí systémová proměna výroby elektřiny.
24. 8. 2020
Schématická mapa klimatické změny
Pro lepší pochopení základních souvislostí změny klimatu jsme vytvořilii grafiku, ve které se dozvíte, jak jednotlivé oblasti lidské činnosti ovlivňují celoplanetární systémy a k jakým důsledkům takové změny vedou.
30. 7. 2020
Teploty od poslední doby ledové
Zpracovali jsme data z článků, které analyzovaly průběh teplot planety od poslední doby ledové a zpracovali jej do grafiky Světová teplotní anomálie za 22000 let. V ní je možné srovnat o kolik je probíhající klimatická změna rychlejší než konec poslední doby ledové.
30. 7. 2020
Keelingova křivka
Nová grafika zobrazuje cykly koncentrace CO2 a O2 vycházející z měření Charlese Keelinga na Mauna Loa na Hawai. Dlouhodobý nárůst koncentrací CO2 a pokles koncentrací O2 slouží jako jeden z důkazů, že nárůst koncentrace CO2 v atmosféře je způsoben spalováním fosilních paliv.
23. 7. 2020
Podkladová data a grafika Vývoj světové tepotní anomálie byla převedena na referenční období pre-industriál, tedy 1850-1900. Důvodem je, že Pařížská dohoda, zpráva SR15 IPCC i mnohé další dokumenty a články vztahují hodnoty oteplení právě vzhledem k tomuto referenčnímu období.
2. 6. 2020
Spolu s Asociací pro mezinárodní otázky a Danuší Nerudovou jsme připravili mediální brífing Konec uhlí v Čechách shrnující světový a český kontext uhelného phase-outu.
31. 5. 2020
Nová sekce Energetika
Zpracovali jsme několik grafik, které zobrazují data o výrobě a spotřebě elektřiny:
- Uhelný phase-out ve státech EU
- Výroba elektřiny ve světových regionech
- Výroba elektřiny na osobu ve světových regionech
- Výroba elektřiny na osobu ve státech EU
a studii Transformace energetiky do 2050 od Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii.
30. 5. 2020
Protože množství grafik, studií a datasetů přesáhlo čtyřicítku, vytvořili jsme na stránkách vyhledávání podle štítků, které dělí grafiky na kategorie budoucnost, ekonomika, emise, energetika, klima a opatření.
19. 5. 2020
Globální zpráva o elektřině a dvě nové grafiky
- Doplnili jsme výtah ze studie Globální zpráva o elektřině 2020, která obsahuje data a analýzy výroby elektřiny v jednotlivých zemích světa za posledních 20let.
- Nové grafiky: Emisní intenzita a Tropické a ledové dny
17. 4. 2020
Stránky k našim datovým sadám
Více jsme rozpracovali datové sady, na kterých stavíme naše infografiky. Nyní nabízíme podrobnější texty, které lépe vysvětlují zdroje dat, jejich licenci a jak data skládáme dohromady. To se hodí jak když chcete jít více do hloubky v pochopení infografik, tak když např. chcete použít naše data a postavit na nich vlastní materiály. Zatím máme takto detailně rozpracované tyto datové sady:
31. 3. 2020
Emisní intenzity ekonomik
- Nová infografika: Emise světových regionů přepočtené na HDP
6. 3. 2020
Souhrnný report větších změn v infografikách
- Trend nárůstu teplot v ČR v jednotlivých měsících → ver. 2.0, doplněno o rok 2019
- Průměrná roční teplota v ČR → ver. 2.0, doplněno o rok 2019
- Průměrná teplota v ČR v jednotlivých měsících → ver. 2.0, doplněno o rok 2019
- Vývoj koncentrace CO₂ v atmosféře → ver. 2.0, odstraněn rok 2019 v rámci vyšší konzistence a koherence použitých datových sad
- Emise skleníkových plynů v ČR podle sektorů (oba grafy) → ver. 3.x, opravena chyba v celkovém čísle. (Původní data nezměněna, číslo uvedené na grafice předchozí verze odpovídalo položce TOTX4_MEMO, která nezahrnuje emise letecké dopravy, zatímco všechna ostatní podkladová data pro grafiku leteckou dopravu zahrnovala)
2. 3. 2020
První účast na větší konferenci - přímo v panelu na Climate Open Data Expo. Mimo to jsme také zhruba dva týdny předtím přednášeli na Přírodovědecké fakultě MU či Biskupském Gymnáziu v Brně.
27. 2. 2020
Mapa změn teploty a grafika zpoplatnění emisí
- Nová infografika: Mapa změny teploty mezi lety 1961–2019
- Nová infografika: Zpoplatnění emisí: rozšíření ve světě
19. 1. 2020
Vícedenní klimaton, Twitter, nové infografiky
Proběhl první vícedenní hackathon jádra týmu - během víkendu jsme udělali spoustu práce, mj. např.:
- Od teď nás můžete sledovat i na Twitteru.
- Poměrové srovnání ročních emisí regionů světa a přepočet na obyvatele najdete v infografice Světové emise skleníkových plynů.
- Srovnání vybraných států a světových regionů podle ročních emisí skleníkových plynů na obyvatele doplněné o velikost populace a celkové emise najdete v infografice Emise světových regionů přepočtené na osobu.
- Ve stejném duchu jsme zpracovali i EU v infografice Emise států EU přepočtené na osobu.
- Rozšířili jsme Slovník pojmů o Citlivost klimatu.
2. 12. 2019
Adaptační a mitigační opatření
Nová sekce Adaptační a mitigační opatření, související infografika Srovnání mitigačních opatření a doplněna studie Mezinárodního měnového fondu Jak zmírnit dopady klimatické změny.
30. 11. 2019
Elektřina v ČR: výroba, spotřeba a emise
Z dat energetického regulačního úřadu jsme zpracovali infografiku Elektřina v ČR: výroba, spotřeba a emise zabývající se výrobou a spotřebou elektřiny v ČR a souvisejících emisí.
4. 11. 2019
Proč je oteplení o více než 1,5°C problém?
Nová sekce Scénáře budoucího vývoje, rizika a dopady a v ní graficky zpracovaná rešerše článků o bodech zlomu v ekosystémech, bodech zlomu v kryosféře, a bodech zlomu v atmosférických a oceánských prouděních.
26. 10. 2019
Světové emise a další zdroje a odkazy
- Nová infografika: Emise skleníkových plynů světa
- Významně rozšířena sekce Další zdroje a odkazy + Emise - svět“
16. 10. 2019
Článek ze Science, Sternova zpráva, aktuality a newsletter
- Přeložili jsme nedávný článek z časopisu Science s názvem Obavy mladých protestujících jsou opodstatněné. Původní článek podepsalo nespočet vědců, nyní můžete na našich stránkách podepsat i českou verzi.
- Zpracovali jsme shrnutí Sternovy zprávy z roku 2006, která prezentuje ekonomickou analýzu dopadů klimatických změn a nákladů a přínosů opatření na snížení emisí skleníkových plynů.
- Vytvořili jsme tuto stránku, na které najdete chronologický přehled novinek a aktualit projektu Fakta o klimatu. Chcete-li být o novinkách informováni e-mailem, můžete se přihlásit do jednoduchého newsletteru ve vrchní části této stránky.
12. 10. 2019
Dokončeno řešení problémů se započtením emisí letecké dopravy. Ve všech infografikách, kde je to relevantní, zobrazujeme emise včetně letecké dopravy.
2. 10. 2019
Významně zpřehledněny některé naše datasety (viz např. zde pro Emise ČR).
29. 9. 2019
Jedna z našich infografik se objevila v České televizi, v pořadu 168 hodin.
20. 9. 2019
První veřejná debata, další pouliční akademie
V rámci Týdne pro klima jsme v Brně za Fakta o klimatu:
- uspořádali besedu ‚Co víme o klimatu a klimatické změně?‘ s anotací ‚Zprávy o klimatické změně a o tom, jak ji můžeme ovlivnit jsou někdy protichůdné, často vytržené ze souvislostí, někdy mohou vypadat jako náhodné výkřiky, jindy jako souboj "alarmistů" a "popíračů". Jak se v tom vyznat? V přednášce chceme pomoci laikům zorientovat se v tématu. Co víme o klimatickém systému s jistotou a co naopak víme jen přibližně? Na čem stojí přesvědčení, že současné změny klimatu způsobuje lidská činnost? Jaký můžeme očekávat další vývoj, jaké dopady jsou nevyhnutelné a co je možné ovlivnit? Jak vypadají různé scénáře vývoje? V čem jsou nepřesné nebo chybné argumenty stávkujících studentů nebo skeptiků?‘
- zorganizovali další dvě pouliční akademie – jednu velkou při klimatické stávce, druhou malou v rámci zakončení Týdne pro klima. Celkem tedy ke konci září máme za sebou již 5 pouličních akademií.
13. 9. 2019
Rozšíření o Další sekce a odkazy, Slovník pojmů
V nové sekci Další zdroje a odkazy uvádíme rozcestník odkazů na stránky vybraných výzkumných institucí, repozitářů dat, projektů vizualizující data a další. Ve Slovníku pojmů uvádíme pro přehlednost a vyšší srozumitelnost stručný přehled nejčastěji používaných hesel a zkratek s krátkým vysvětlením či komentářem.
3. 9. 2019
Rozšíření core týmu o Oldu Sklenáře, Toma Protivínského a Jana Krčála, aktualizace sekce O nás, publikování kompletního seznamu na projektu se podílejících lidí, u některých infografik přidáno více primárních zdrojů dat.
23. 8. 2019
Vznik sekce Studie a tři nové infografiky
V rámci zvyšování kvality a důvěryhodnosti jsme zapracovali první tři významné studie, na které se odkazujeme, a/nebo které jsou pro doplňující pochopení a vzhled do tématu změn klimatu důležité. Dále jsme rozšířili paletu infografik o Emise skleníkových plynů EU, Pořadí států EU podle emisí skleníkových plynů, a Vývoj koncentrace CO2 v historii. Tímto také vzniká problém se započtením emisí letecké dopravy – dataset z Eurostatu umožňuje započítání letecké dopravy (i když trochu problematické) a my díky tomu začínáme řešit, pro jaký standard se rozhodneme. Problém se podařilo uzavřít 12. října 2019: budeme leteckou dopravu zobrazovat, i když je tam problematická atribuce.
5. 8. 2019
Rozhovor v rádiu Wave – Ondráš Přibyla a Marek Lahoda představují projekt v rozhovoru pro rádio Wave: ‚My bychom chtěli nejdřív pokrýt něco, co by se dalo považovat za základní znalosti. Grafy, které bychom chtěli publikovat v tomto roce, by měly pokrýt něco ‚jako maturitu z klimatických změn‘. To znamená, chceme, aby lidi věděli, že se Česká republika oteplila o dva stupně od roku 1960, zhruba jaké jsou emise v Česku a ve světě a proč je vůbec důležité to řešit. Ono se zdá, že změna o jeden a půl stupně Celsia je malá, ale je potřeba vysvětlit, co to znamená z hlediska bodů zlomu, ke kterým se blížíme, a z hlediska celého klimatického systému planety…‚
27. 7. 2019
Naše infografiky se objevují na české Wikipedii v článku Globální oteplování v Česku (aniž bychom Wikipedii editovali my)
25. 7. 2019
První e-mailové dotazy od veřejnosti (s oceněním práce a mj. s žádostí o rozšíření infografik o rozptyl teplot). Za 48 hodin od zveřejnění cca 2000 návštěvníků webu.
23. 7. 2019
faktaoklimatu.cz online!
Zveřejněna první verze webu obsahující základní set infografik: 3× Vývoj teplot a koncentrací skleníkových plynů, 3× Emise skleníkových plynů a úvodní slovo.
26. 6. 2019
Třetí klimatický hackathon – pokračující přípravy na zveřejnění webu, sepisování a ladění textů, rozšiřování infografik, založen e-mail info@faktaoklimatu.cz.
19. 6. 2019
Druhý klimatický hackathon – práce na infografikách, strukturalizace datasetů, přípravy na zveřejnění webu, zakoupena doména faktaoklimatu.cz.
31. 5. 2019
První klimatický hackathon
Ondráš Přibyla a Martin Ukrop s podporou Marka Lahody a Martina crysmana Zahradníka zorganizovali první klimatický hackathon (‚klimaton‘) s poměrně velkou účastí (přes 15 lidí), kde byly položeny základy projektu faktaoklimatu.cz – jaké infografiky chceme nejdříve, co na nich má být, jak má zhruba vypadat struktura a obsah webu, na jaké doméně má běžet atd. Založen projekt na githubu.
3. 5. 2019
První pouliční akademie v Brně
Ondráš Přibyla organizuje první klimatickou pouliční akademii v rámci studentské klimatické stávky Fridays For Future. Celkem tři infografiky, zatím ručně malované. Pouliční akademie = banery s infografikou, u kterých jsou kompetentní osoby poskytující výklad a doplňující informace a zodpovídající dotazy z publika, celkem cca 3×7 minut.