Srovnání průměrné teploty v ČR v jednotlivých měsících

Srovnání průměrné teploty v ČR v jednotlivých měsících

Srovnání teplot jednotlivých měsíců pětiletky 1961–1965 a 2014–2018. Průměrná roční teplota se od roku 1961 zvýšila o 2 °C, ale oteplení se v různých měsících liší. Největší změny v teplotě se udály v prosinci, lednu, červenci a srpnu.

Data, licence a sdílení

Podívejte se na podkladová data nebo infografiku sdílejte. Všechny naše infografiky jsou k dispozici pod licencí CC BY 4.0.

Ke stažení

Líbí se vám naše infografika? Stáhněte si ji a používejte dál!


Podkladová data

Chcete vidět konkrétní čísla? Stáhněte si náš zpracovaný dataset, nebo ten původní, ze kterého vycházíme.

Naše zpracovaná data Zdrojová data ČHMÚ

Sdílení a licence

Všechny naše infografiky jsou k dispozici pro další použití pod licencí CC BY 4.0.

Další komentáře a odkazy

  • Průměrné teploty jednotlivých měsíců v různých letech kolísají. Například leden 2017 měl v ČR průměrnou teplotu −5,6 °C, zatímco leden 2018 měl průměrnou teplotu +1,8 °C – rozptyl jednotlivých měsíců je tedy docela velký. Vypočtené trendy teplot pro jednotlivé měsíce ukazují podobné výsledky jako srovnání průměrných teplot poslední pětiletky (2014–2018) a pětiletky z nejstarších měření, která ČHMÚ poskytuje (1961–1965).
  • Vyšší teploty v letních měsících se projevují jako vlny veder a navyšují tak počet tropických dní (tedy dní, kdy ani v noci teplota neklesne pod 20 °C). Zároveň vyšší teploty v letních měsících způsobují zvýšený odpar a tedy dále zesilují sucho. (Viz např. článek Sucho v podzemních vodách.)
  • Vyšší teploty v zimních měsících způsobují menší sněhovou pokrývku (sníh rychleji taje nebo místo sněžení prší), což může mít dopady na doplňování spodních vod – pomalu tající sníh se vsakuje lépe než déšť, který stéká.

Související infografiky

Zaujala vás tato infografika? Zde je přehled souvisejících infografik: