Současná klimatická změna je způsobena činností člověka. Tím se výrazně liší od změn klimatu v minulosti. Spalování uhlí, ropy a zemního plynu a některé další činnosti mění složení atmosféry a přidávají do ní skleníkové plyny. Zesílený skleníkový efekt pak způsobuje oteplování s důsledky jako tání ledovců, vzestup hladin oceánů, dlouhodobá sucha nebo častější vlny veder a jiné extrémní projevy počasí.
Dopady změny klimatu na společnost i přírodu, s nimiž se budeme setkávat v následujících desetiletích, budou přímo závislé na množství skleníkových plynů, které ještě do atmosféry vypustíme, ať už spalováním fosilních paliv nebo jinými aktivitami, při nichž vzniká velké množství emisí.
V kostce #
Jak se vyznat ve složité problematice klimatu a jeho změn? Pro začátek je určitě dobré vědět, že:
Data a pozorované změny #
Měření teploty z meteorologických stanic i družic, měření koncentrací skleníkových plynů ze současné atmosféry i z ledovcových vrtů, data o každoročních změnách v množství sněhu a ledu i data o vzestupu hladin oceánů – všechny tyto údaje umožňují představit si rychlost a rozsah probíhající klimatické změny a porovnat ji se změnami, kterými planeta procházela v minulosti.
Fyzikální základy a principy #
Planetární klima vzniká souhrou velkého množství fyzikálních procesů: sluneční záření je hlavním zdrojem energie, skleníkové plyny mění prostup tepelného záření atmosférou a ovlivňují tak celkovou energetickou rovnováhu planety, oceánské a atmosférické proudy distribuují teplo do různých oblastí planety. V této dynamice také hrají důležitou roli zpětné vazby a koloběhy vody a uhlíku.
Dopady a budoucí vývoj #
Vyšší teploty a častější sucha nepříznivě ovlivňují zdraví lesů a pěstování potravin, vzestup hladin oceánů ohrožuje města na pobřeží a kvůli tání horských ledovců chybí voda v povodích, která jsou jimi napájena. To jsou příklady dopadů klimatické změny. Velikost dopadů, s nimiž se budeme setkávat v následujících desetiletích, přímo závisí na tom, kolik skleníkových plynů do atmosféry ještě vypustíme. Pro jednotlivé emisní scénáře pak vědci modelují další budoucí vývoj klimatické změny a její očekávané dopady.
Extrémní jevy #
Vlny veder na pevnině i tzv. „mořské vlny veder“, přívalové deště, dlouhé periody sucha, hurikány (odborně „tropické cyklóny“) nebo počasí s rizikem lesních požárů (kombinace sucha a větru) patří mezi extrémní projevy počasí, které se s postupující klimatickou změnou vyskytují častěji než dříve a přicházejí s větší intenzitou.
Současná změna klimatu je série příčin a následků: lidstvo mění složení atmosféry, což zesiluje skleníkový efekt. Ten pak způsobuje oteplování, tání ledovců a další jevy.