Existence lidstva závisí na zdravé krajině. Tedy takové, kde je dostatek vody, kde nechybí pestrá vegetace a kde je doma bezpočet druhů živočichů. Zdravá a rozmanitá krajina nás všechny živí a zároveň vytváří prostředí, kde se dá příjemně žít.
Změna klimatu má na přírodu významný dopad. Bude-li oteplování pokračovat, pravděpodobně dojde k překročení bodů zlomu u některých velkých ekosystémů, jako jsou korálové útesy nebo deštné pralesy, což v těchto ekosystémech způsobí nevratné změny a může to vést až k jejich zániku, s významnými důsledky také pro člověka. Zastavení změny klimatu a lepší péče o krajinu, která zvýší její schopnost adaptace na měnící se podmínky, je proto zásadní nejen pro přírodu, ale i pro lidstvo.
25 %
savců na Zemi ohroženo vyhubením
1,5 °C
oteplení, které nepřežije naprostá většina korálů
53 %
půdy v ČR je kriticky ohroženo erozí
40 %
českých podzemních vod má nadlimitní množství pesticidů
V kostce #
Zdraví krajiny ohrožuje jak přímý vliv lidské činnosti, tak dopady změny klimatu. Co se s přírodou kolem nás děje a co s tím můžeme dělat?
Lesy #
Lesy pokrývají 36,8 % území ČR. V důsledku klimatické změny, preferování monokultur jehličnanů v minulosti a špatného stavu lesní půdy jsou dnes české lesy jednak zranitelné vůči škůdcům (například kůrovci) a jednak mají nízkou schopnost adaptace na měnící se podmínky, jako je rostoucí průměrná roční teplota, změny v rozložení srážek a podobně.
Situaci je možné zlepšit změnami ve způsobu hospodaření – například pestřejší skladbou dřevin a vysazováním druhů, které budou méně citlivé na sucho a vyšší teploty než smrky, či šetrnější těžbou. Důležité však budou i legislativní kroky, jež například umožní efektivně regulovat stavy zvěře, a také finanční podpora lesnictví ze strany státu.
Biodiverzita #
Příroda dnes rychle přichází o svou pestrost a mnoho druhů navždy mizí. Jen v živočišné říši je nyní vyhubením více či méně ohrožena zhruba 1/7 všech ptáků, 1/4 savců, 1/3 plazů, 1/3 paryb (žraloků a rejnoků) a 2/3 obojživelníků. K tomu, abychom tomuto chudnutí živého světa zabránili, bude ovšem nutné udělat víc než jen chránit malé kousky přírody v rezervacích – musíme vrátit život a pestrost i na pole, louky, do lesů, řek nebo rybníků v krajině, kde žijeme a často intenzivně hospodaříme. Velmi důležité přitom bude vnímat krajinné návaznosti (dívat se na krajinu jako na celek) a umět přemýšlet v delších časových úsecích, než je několik nejbližších let.
Zdravá krajina #
Zdravá krajina vypadá jako pestrá mozaika. Nenajdeme v ní obrovské lány s jedinou plodinou, které jsou jinak téměř bez života. Není to krajina s holými kopci, jež zbyly po jehličnatých lesích, s řekami v betonových korytech, krajina bez obojživelníků, ryb, hmyzu či ptáků. Díky této pestrosti je to i krajina odolná – dokáže se dobře vyrovnávat s různými změnami, včetně těch klimatických. A zároveň je to pro nás dlouhodobě jediná záruka obživy: kde je vyschlá či degradovaná půda nebo kde chybí opylovači, nemůže být kvalitní a hojná úroda.
K takové zdravé a odolné krajině můžeme dospět. Změny však vyžadují dobrou vůli hospodařit s ohledem na přírodu a současně musejí zemědělcům a lesníkům dávat smysl i ekonomicky. Klíčová je v tom promyšlená pomoc ze strany státu, který stanoví jasná kritéria pro dotace a šetrné hospodaření.
Série: Uhlíkové offsety #
Díky uhlíkovým offsetům mohou jednotlivci, firmy nebo státy částečně kompenzovat svou uhlíkovou stopu, kterou už nedokáží snížit jiným způsobem. Jaké typy offsetů existují, jak fungují a jaké jsou s nimi spojené problémy?
Celosvětově je zcela zásadním tématem rychlé ubývání biodiverzity. Všechny hlavní příčiny této změny jsou spojeny s člověkem.
Proč dnes příroda tak rychle přichází o svou rozmanitost?