Energetika se zabývá získáváním, přeměnou a distribucí všech forem energie. V první řadě jde o těžbu a distribuci uhlí, ropy, zemního plynu a dalších paliv. Na to navazuje jejich zpracování, tedy výroba a distribuce elektřiny, tepla a pohonných hmot. Kromě toho se fosilní paliva také spalují přímo: v průmyslu, v domácnostech a ve službách.
Právě energetika je z hlediska dekarbonizace stěžejní oblastí: těžba a spalování fosilních paliv stojí za ¾ celosvětových emisí skleníkových plynů. Nahrazení fosilních paliv nicméně vyžaduje přechod na bezemisní elektřinu (například z obnovitelných zdrojů) a elektrifikaci dopravy, vytápění i průmyslu. Nejvíce pozornosti je proto v této sekci věnováno výrobě elektřiny.
V kostce #
Výroba elektřiny v Evropě prochází v současnosti rychlou transformací. Vedou k ní tři tlaky: (1) za posledních 10 let prudce klesly ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, (2) výrazně zesílilo zpoplatnění emisí skleníkových plynů v energetice a (3) válka na Ukrajině připomněla nebezpečí velké závislosti na importovaných fosilních palivech.
Jak daleko jsme v této transformaci dnes? Jinými slovy: z jakých zdrojů se v současné době elektřina vyrábí?
Současný stav: Jak vyrábíme elektřinu? #
Český mix zdrojů elektřiny má v současnosti dva pilíře: hnědé uhlí a jádro. Z obnovitelných zdrojů dnes pochází asi desetina elektřiny. Z toho zhruba polovinu tvoří bioplyn a biomasa, čtvrtinu slunce, o zbytek se starají vodní a větrné elektrárny. Evropské země mají velmi rozdílné energetické mixy, celkově pak mají fosilní, jaderné a obnovitelné zdroje v EU přibližně třetinové podíly. V rozvojovém světě výroba elektřiny prudce stoupá, převážně díky rozvoji uhelné energetiky. I tam ale v posledních letech znatelně roste role obnovitelných zdrojů.
Současný stav: Emise z energetiky #
Z elektroenergetiky a teplárenství pochází přibližně 40 % emisí skleníkových plynů v ČR, z toho největší část tvoří uhelné zdroje. V širším slova smyslu k energetice patří také doprava (16 % emisí), lokální vytápění a ohřev teplé vody v domácnostech, firmách a institucích (10 % emisí) a spalování v průmyslu (8 % emisí). Dohromady tedy zpracování a spalování fosilních paliv v Česku tvoří skoro tři čtvrtiny emisí skleníkových plynů. Podobný podíl mají fosilní paliva i v emisích celé EU.
Legislativní kontext #
Evropskou energetiku zásadně ovlivňují dva koncepty: liberalizovaný trh s elektřinou a systém obchodování s emisními povolenkami.
Technologie: Potenciál a cena #
Při zvažování budoucího vývoje elektroenergetiky jsou klíčové tyto aspekty jednotlivých technologií: jaká je cena, tedy investiční a provozní náklady, příp. sdružené náklady na výrobu? Jaký je potenciál technologie, tj. kolik spotřeby dokáže pokrýt? Jaká je flexibilita výroby, tedy dokážeme výkon podle potřeby regulovat? Dále je při úvahách o budoucnosti elektroenergetiky důležitá i společenská přijatelnost, geopolitika a energetická bezpečnost.
Doprava #
Emise z dopravy tvoří globálně téměř pětinu všech emisí skleníkových plynů. V Česku je přeprava osob a zboží zodpovědná zhruba za 16 % emisí a objem emisí stále roste. Hlavními nástroji dekarbonizace v sektoru dopravy jsou změna způsobu dopravy, snižování potřeby cestovat a elektrifikace dopravních prostředků.
Jak tyto nástroje můžeme aplikovat v praxi? Kolik elektřiny by bylo v Česku potřeba pro nahrazení stávajících vozů se spalovacími motory elektroauty? Jak může v dekarbonizaci pomoci železniční doprava?
Scénáře vývoje: Česká energetika v roce 2030 #
EU se zavázala snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % (oproti roku 1990). K dosažení tohoto cíle je klíčová právě transformace energetiky. Jaké jsou scénáře pro transformaci tohoto sektoru v Česku?
Série: Bezemisní energetika v Česku v roce 2050 #
Ve vzdálenější budoucnosti budeme potřebovat elektřinu vyrábět klimaticky neutrálně. Navíc jí kvůli elektrifikaci jiných sektorů budeme potřebovat výrazně více. Jaké jsou technologické možnosti takové transformace? Jaká jsou kritéria, podle kterých můžeme vyhodnocovat různé scénáře takové transformace?
Více než polovina elektřiny se u nás stále vyrábí z fosilních zdrojů.