Změna klimatu je celosvětový problém: vypouštění emisí skleníkových plynů v jedné části světa ovlivňuje klima i v jeho dalších částech. Její řešení proto vyžaduje dlouhodobou spolupráci na regionální i globální úrovni. Mezinárodní klimatické summity a další jednání slouží jako klíčová platforma pro sdílení perspektiv a know-how a také formulaci závazků jednotlivých zemí. Dohody, které na těchto jednáních vzniknou, mají velkou symbolickou hodnotu a současně představují důležitý rámec pro politické a legislativní kroky, k nimž následně dochází na unijní, potažmo národní úrovni. Přijatá legislativa pak utváří prostředí pro činnost státních orgánů, podniky i občany a občanky.
V kostce #
K zastavení oteplování planety a přechodu k nízkoemisní ekonomice je potřeba úsilí celého světa. Jak se toto úsilí na mezinárodní úrovni projevuje a koordinuje?
Klimatická politika EU #
Klimatická politika EU je zaštítěna především Zelenou dohodou pro Evropu, v rámci které si EU stanovila cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.
Světová klimatická politika #
Pro udržení oteplení planety v mezích 1,5 nebo 2 °C je nezbytné, aby se na snižování emisí skleníkových plynů podílel celý svět a došlo ke globální transformaci na nízkoemisní (či ideálně bezemisní) společnost a ekonomiku. Velká část světové klimatické politiky se odehrává na konferencích COP.
Emisní závazky #
Emisní závazky lze chápat jako závazky nejčastěji států, ale ve stále větší míře i podniků a institucí, ke snižování emisí skleníkových plynů. K březnu 2022 87 % světových emisí CO2 pocházelo ze států se závazkem k uhlíkové neutralitě.
Klimatické konference COP #
Jde o konference smluvních stran (Conference of Parties, COP) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. Smluvní strany, tedy státy, se od roku 1995 setkávají každý rok, aby reflektovaly svůj dosavadní pokrok v úsilí zastavit změnu klimatu a vyjednávaly další kroky. Zatím poslední COP, v pořadí 28., se konal v Dubaji. Příští se bude konat na podzim roku 2024 v Baku v Ázerbájdžánu.
Speciální série našeho podcastu 2050 pokrývá, jak takové jednání probíhá, jaký je jeho význam a co konkrétně přinesla jednání v Glasgow v roce 2021.
Česká klimatická politika #
Legislativa Česka v oblasti změny klimatu je ve velké míře utvářena mezinárodními dohodami a úmluvami a legislativou EU. Z celosvětové úrovně jde např. o Pařížskou dohodu, z unijní pak o Zelenou dohodu pro Evropu a balíček opatření Fit for 55.
Mezinárodní klimatická jednání probíhají již více než 30 let. Důležitým milníkem byla v roce 2015 Pařížská dohoda.